Oto dlaczego Rosja wydała nowy “Zakaz Krypto” Delegalizacja płatności kryptowalutowych

Home » Oto dlaczego Rosja wydała nowy “Zakaz Krypto” Delegalizacja płatności kryptowalutowych

Władimir Putin, prezydent państwa-agresora Rosji, podpisał nowe prawo, które zabroni stosowania kryptowalut i innych “aktywów cyfrowych” w przestrzeni płatniczej – mimo że kryptowaluty są już nielegalne w kraju.

Wykorzystanie kryptowalut jako środka płatniczego zostało zakazane w styczniu 2021 roku, kiedy to ustawa 259-FZ (która przeszła przez Dumę Państwową w połowie 2020 roku) została oficjalnie przyjęta w Rosji.

Nowe prawo, które wchodzi w życie pod koniec tego miesiąca, robi niewiele, ale wzmacnia ustawę 259-FZ. Zawiera jednak więcej szczegółów i eliminuje niektóre z czasami mylących i niejasnych terminów używanych w ustawie z 2021 roku.

rosyjski krypto zakaz

Delegalizacja płatności kryptowalutowych to jedyny punkt związany z kryptowalutami, w którym Ministerstwo Finansów i Bank Centralny faktycznie się zgadzają. Ministerstwo, które stworzyło projekt ustawy mający na celu regulację kryptowalut, chciałoby zalegalizować branżę, podczas gdy Bank Centralny opowiada się za całkowitym zakazem. Ustawodawcy będą mieli nadzieję, że teraz, gdy zakaz płatności kryptowalutowych został wzmocniony, dwie strony pospieszą się i osiągną kompromis w sprawie polityki kryptowalutowej.

Nowe prawo wyraźnie wspomina również o tokenach bezpieczeństwa i tokenach użytkowych, które są wyraźnie zakazane jako środek płatniczy. Dodaje, że żadne “towary, wykonane prace lub świadczone usługi” nie mogą być wymieniane na kryptowaluty lub inne formy płatności cyfrowych.

Wiodący rosyjski kanał blogowy kryptowalutowy o nazwie SelfInvestorz zauważył w poście, że “eksperci zgadzają się, że nowe prawo nie będzie miało znaczącego wpływu na rynek”, ponieważ płatności kryptowalutowe to bardzo mała nisza w Rosji. Niewiele, jeśli w ogóle, rosyjskich firm realizowało inicjatywy związane z płatnościami kryptowalutowymi.

Bloger dodał, że ustawa po prostu “wzmocni rolę rubla jako jedynego legalnego środka płatniczego” w Rosji.

I, ten sam bloger napisał, rozwój jest zarówno “dobrą, jak i złą wiadomością” dla zwolenników kryptowalut.

Dodali, że dobrą wiadomością jest to, że “regulacja jest zawsze zwiastunem stabilności”, co może prowadzić do “rozwoju branży”.

Ale “złą wiadomością”, podsumował bloger, było to, że regulatorzy nieuchronnie “dostaną się” do sektora i będą podążać za “dodatkowymi ograniczeniami, przeszkodami, zakazami, opłatami, prowizjami i podatkami.”

Tymczasem rosyjscy psychologowie informują o skoku liczby pacjentów przyjętych z uzależnieniami od handlu kryptowalutami i akcjami.

Punkt medialny Izvestia poinformował, że centrum rehabilitacyjne Dr. Isaeva w Moskwie stwierdziło, że odnotowało wzrost przypadków związanych z kryptowalutami. Ośrodek zauważył, że wiele z przyjętych osób wykazywało wcześniej oznaki uzależniających zachowań, takich jak “hazard”.

Klinika poinformowała, że “średni wiek uzależnionych od kryptowalut” wynosił około 30 lat.

Ekspert z kliniki został zacytowany jako stwierdzający, że wielu uzależnionych zwróciło się do kryptowalut po tym, jak stracili duże kwoty pieniędzy w innym miejscu i nie byli już w stanie handlować na giełdzie.

Ekspert dodał, że zachowanie uzależnionych od handlu kryptowalutami miało wiele wspólnego zarówno z “alkoholikami, jak i pracoholikami.”

Leonardo Guevara, psychiatra, narkolog i psychoterapeuta w Marshak Clinc, został zacytowany jako wyjaśniający, że uzależnieni od handlu giełdowego częściej zwracali się o pomoc do psychiatrów, podczas gdy uzależnieni od handlu kryptowalutami są bardziej niechętni do szukania pomocy.

Guevara stwierdził, że “impulsywne pragnienie” wykonywania “działań” związanych z kryptowalutami pobudziło niektórych uzależnionych od handlu do pogoni za “uczuciami euforii i ekscytacji” często związanymi z kupowaniem i sprzedawaniem tokenów.

Leave a Reply